czwartek, 27 czerwca 2013

Grzechy black metalu w pigułce

Od dawna chciałem opisać wybryki muzyków black metalowych. Truizmem jest twierdzenie, że druga fala black metalu rozpoczęła się w Norwegii wraz z pojawieniem się takich kapel jak Mayhem, Emperor, Darkthrone, Thorns, Immortal, Satyricon czy Burzum. Ogromny wpływ na kształtującą się scenę black metalową miały także choćby takie zespoły jak szwajcarski Samael czy fiński Beherit. O Venom, Hellhammer, Tormentor, Sarcofago czy Bathory jako pierwszej fali celowo nie wspominam. Kiedy druga fala black metalu rozlała się po Norwegii, a co za tym idzie po prawie całej Europie w kraju skandynawskim zapłonęły kościoły. O satanistycznych wybrykach, morderstwach oraz o dewastacji nagrobków przez muzyków black metalowych pragnę dzisiaj napisać. Niektóre z tych historii są już dość mocno znane i oklepane wśród fanów metalu, niemniej króciutko odniosę się do każdej z nich.
1) 8 kwietnia 1991 roku -  introwertyczny i zafascynowany śmiercią wokalista Mayhem, Per Yngve 'Dead' Ohlin popełnia samobójstwo podcinając sobie żyły, gardło i strzelając w głowę (nie wiem czy w takiej kolejności). Założyciel Mayhem i ojciec chrzestny black metalu Oystein 'Eurynomous' Aarseth robi zdjęcia zwłokom Pera, po czym umieszcza je na okładce bootlega Mayhem "Dawn of the Black Hearts".
2) w sierpniu 1992 roku basista Emperor, Bard 'Faust' Eithun morduje pijanego homoseksualistę Magne Andreassena w lesie w pobliżu Olimpijskiego Parku Lillehammer. Mężczyzna zginął od 37 ciosów nożem. Fausta aresztowano w sierpniu 1993 roku początkowo jako podejrzanego w sprawie morderstwa Euronymousa (winnym był, rzecz jasna, Varg Vikernes z Burzum), skazano go na 16 lat pozbawienia wolności za zabójstwo geja (i spalenie kościoła). Po 12 latach odsiadki Faust wyszedł na wolność i nadal pogrywa w kapelach Aborym, Blood Tsunami, Bomberos, Scum i Studfaust.
3) 10 sierpnia 1993 roku Varg Vikernes z Burzum jedzie wraz ze Snorre (Thorns) z Bergen do Oslo. Varg chce zabić założyciela Mayhem, Euronymousa. Kiedy Oystein 'Euronymous' Aarseth otwiera mu drzwi Varg wyciąga nóż i zadaje ciosy: 16 razy w plecy, 5 razy w szyję i 2 razy w głowę. Po morderstwie Varg wraz ze Snorre (założyciel Thorns został w samochodzie) wracają do Bergen. Zatrzymują się przy jeziorze, Varg zmywa krew z rąk, włosów i twarzy, topi okrwawione ubranie. Na miejscu zbrodni policja odnajduje jego odciski palców. Varg zostaje aresztowany, jego uśmiechnięta twarz ozdabia okładki norweskich gazet (kobiety za nim szaleją!), po czym trafia do więzienia na 21 lat za morderstwo, spalenie trzech kościołów, próbę spalenia jednego i kradzież 150 kg materiałów wybuchowych, Snorre jako wspólnik dostaje 8 lat. Varg wychodzi na wolność w maju 2009 roku i zaczyna tworzyć pod szyldem Burzum.
4)  wokalista black metalowego Dissection, Jon Nodveitdt wspólnie z niejakim Vladem zabijają strzałem w tył głowy 37-letniego homoseksualistę Josefa Bena Maddoura w lipcu 1997 roku. Po wyjściu z więzienia i nagraniu albumu "Reinkaos" Jon popełnia samobójstwo 16 sierpnia 2006 roku. Policja odnajduje jego zwłoki w kręgu płonących świec. Vlad do tej pory przebywa w więzieniu - zamordował jeszcze parę nastolatków.
5) 29 kwietnia 1993 roku członkowie niemieckiej black metalowej grupy Absurd zabijają 14-letniego kumpla ze szkoły Sandro Beyera. Duszą go kablem elektrycznym, a perkusista Hendrik Mobius dźga błagającego o litość Sandro nożem. Zwłoki chłopca grzebią 1 maja. Trójka sprawców zostaje skazana na 8 lat więzienia w zakładzie karnym dla młodocianych.
6) Płoną kościoły w Norwegii. Łącznie 50 od 1992 do 1995 roku - próby podpaleń też wliczam. Dla przykładu gitarzysta Emperor, Samoth wraz z Vargiem Vikernesem podpalają kościół Skjold w Vindafjord. 13 września 1992 roku Samoth rozlewa benzynę na sklepieniu drewnianego kościoła, podpala ją i z chrześcijańskiej świątyni zostają tylko zgliszcza. Samoth trafia do więzienia na 16 miesięcy. Dwa dni po zabójstwie homoseksualisty Bard 'Faust' Eithun udaje się wraz z Vargiem Vikernesem do kaplicy w Hollmenkolen w Oslo (21 sierpnia), rozlewa tam benzynę, podpala ją zapałką i kaplica zostaje pożarta przez ogień. Wyrok dla Barda (za podpalenie kościoła i zabójstwo): 16 lat odsiadki. Varg Vikernes (Burzum) w trakcie procesu o zabójstwo Euronymousa przyznaje się do spalenia kościołów w Fantoft (6 czerwca 1992 roku, okładka Burzum "Aske"), Revheim (1 sierpnia), kaplicy Hollmenkolen (21 sierpnia), kościoła Ormøya (1 września), kościoła Skjold (13 września), kościoła Hauketo (3 października), kościoła Asane (Wigilia 1992 roku, spalił go wspólnie z Jørnem Inge Tunsbergiem, giatrzystą black metalowego Hades/Hades Almighty - 2 lata odsiadki dla Tunsberga) oraz kościoła metodystów w Sarpsborg (25 grudnia, w trakcie gaszenia pożaru świątyni zginął strażak). W Polsce jedynie perkusista black metalowego Thunderbolt, Uldor usiłował spalić kościół, za co trafił na 4 lata do więzienia. Inni naśladowcy poczynań Varga Vikernesa to m.in. a) Kalle Holm/V2, perkusista black metalowego/grindcorowego Khiros oraz grindcore/death metalowego Rotten, który 29 maja 2006 roku spalił historyczną katedrę w Porvoo, Finlandia i został za to skazany na 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, b) gitarzysta black/thrash/death metalowego SchwarzReich, Novak Majstorovic, który w sierpniu 2004 roku spalił 100-letni kościół Ascot Valley Uniting Church w Australii, za co trafił na 3 lata do poprawczaka. Sam Vikernes w czerwcu 2014 roku oczekuje na proces we Francji (gdzie mieszka z żoną Marie Cachet i trójką dzieci) za nawoływanie do nienawiści rasowej wobec Żydów i muzułmanów.
Kościoły płoną także we Szwecji. Muzycy black metalowego Domgård palą w 2000 roku kościół w Bäckaby, za co Vindkall, Orm i Illbrand (który popełnia samobójstwo w 2007 roku) trafiają na 5 lat do więzienia.
7) Tchort, basista Emperor został skazany na 6 miesięcy więzienia za dewastację nagrobków w Norwegii.
14 czerwca 2003 roku będący pod wpływem narkotyków gitarzysta black metalowego Svartahrid, Ilvastar włamuje się do domu pogrzebowego w Skein. Otwiera pięć trumien, wyciąga z nich ciała, po czym dźga je i obscenicznie pozuje. Jednemu z ciał ucina głowę nożem, po czym wkłada ją do plastikowej torby i zabiera ze sobą. Przetrzymuje zdobycz w piwnicy. Zostaje aresztowany po zaprezentowaniu jej na imprezie. Kara: 1 rok więzienia. We Francji w 1996 roku wokalista black metalowego Funeral, Xaphan ekshumuje grób zmarłej od 20 lat katoliczki Yvonne Foin i wbija jej krucyfiks w serce. Poza tym dokonuje zbezczeszczenia kilku grobów. Towarzyszy mu Black Christ i dwójka przyjaciół. Do więzienia idzie na 3 lata. Jego obecne kapele black metalowe to Enfeus Lodge i Finis Gloria Dei.
8) Karathorn (Matthias Schoormann), basista i wokalista niemieckiego black metalowego Carpe Noctem 20 lutego 2008 roku dusi swoją przyjaciółkę Bianke S., ucina jej głowę maczetą, obscenicznie pozuje zwłoki, robi im zdjęcia, wrzuca do sieci, po czym próbuje zatrzeć ślady paląc apartament. Głowę dziewczyny zabiera ze sobą do bagażnika samochodu, policja jest już na jego tropie, zrezygnowany Matthias w końcu wjeżdża autem w tył ciężarówki popełniając samobójstwo. Adios!

Na zdjęciach Bard Eithun, Jon Nodveitdt (Dissection), Snorre Ruch (Thorns), Varg Vikernes (Burzum), Xaphan (Funeral) plus norweskie kościoły w morzu płomieni np. Fantoft Stove (obecnie odbudowany), a także płonąca katedra w Poorvo podpalona przez Kalle Holma.

Black metal dzisiaj? Można powiedzieć, że się znormalizował. Czasem dojdzie do jakiegoś ekscesu artystycznego na koncercie (vide Czarna Msza Gorgoroth w Krakowie, nagłośnione przez polską prasę podarcie Biblii przez Nergala, lidera Behemoth - death/black metal), czasem któryś z muzyków black metalowych popełni samobójstwo (w latach 90-tych też się takie przypadki zdarzały vide Grim, perkusista Immortal, Gorgoroth i Borknagar) albo wyląduje w zakładzie psychiatrycznym (Nattramn z Silencer, który rzekomo zaatakował dwie dziewczynki toporem w parku, bo chciał być taki jak szwedzki seryjny morderca Thomas Quick, ile w tym prawdy, ile ściemy i mrocznego self-imagu wie tylko on sam). Palenie kościołów i dewastowanie nagrobków przestało być modne - po prostu zespoły zbyt wiele ryzykują. Niemniej w Norwegii scena black metalowa rodziła się dosłownie w blasku płomieni i strumieniach krwi. Muzycy black metalowi zaczęli palić kościoły w reakcji na zagładę i bezczeszczenie pogańskich obiektów sakralnych przez władców, którzy przymusowo przyjęli chrześcijaństwo, a co za tym idzie systematyczne rugowanie starych wierzeń przez system monoteistyczny. To był podatny czas i grunt na kontrkulturę. I szybko zaczęli znajdować się naśladowcy...o czym już wspominałem.

5 komentarzy:

 1. Był czas kiedy strasznie podniecałem się tą całą satanistyczną otoczką - miałem wtedy jednak tylko 13 lat a kościoły paliłem tylko w wyobraźni. Dzisiaj strasznie drażnią mnie te tanie antykatolickie czy też antykościelne chwyty szczególnie gdy stosują je rockmani przemawiający do podpitych nastolatków (przypadek Illusion w Węgorzewie lub jak kto woli Nergal wielki i potężny niczym OZ).
  Tym niemniej z owej fascynacji mrokiem pozostało trochę "dobrych" rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co się wydarzyło na Illusion? Bo tuż po My Dying Bride się zmyłem, aby odprowadzić znajomych do samochodu i okazało się, że ich auto zostało zablokowane na parkingu. I trzeba je było solidnie przepchać, co też zajęło nam co najmniej pół godziny, więc na Illusion wróciłem dość mocno spóźniony.

   A co do black metalu to lubię ciągle lubię ten sub-gatunek metalu. Fascynacja co prawda minęła... ale np. wybieram się (wstępnie) na koncert norweskiego Satyricon w listopadzie.

   Usuń
 2. Tradycyjnie było, księża do ..uje czyli Lipa hehe i wielki aplauz publiczności - tandeta jednym słowem.
  Satyricon hmm..znam właściwie tylko dwie ostatnie płyty i nawet mi podeszły, ten black metal jest jakiś taki hipnotyzujący jak dla mnie i ten wokal... Może, może i ja się zjawię ale trudno mi cokolwiek planować

  OdpowiedzUsuń
 3. Niechaj dalej płoną tak jak ich tysiące ofiar spalonych na stosach inkwizycji.

  OdpowiedzUsuń