czwartek, 14 października 2021

Atak łucznika w Kongsberg

                                      

13 października 2021 roku o godzinie 18.13 lokalnego czasu 37-letni obywatel Danii Espen Andersen Bråthen zaczął strzelać z łuku do klientów i pracowników supermarketu Coop Extra w norweskim mieście Kongsberg (populacja 26 000 mieszkańców). Atak kontynuował także na zewnątrz supermarketu, w innych miejscach strzelając strzałami z łuku do przypadkowych osób, w tym do policjanta poza służbą, który został ranny. Morderca łącznie zabił 5 osób w wieku od 50 do 70 lat i ranił dwie. Został zatrzymany po przekroczeniu rzeki Numedalslågen, w trakcie konfrontacji z norweską policją 34 minuty po rozpoczęciu masowego ataku. Policjanci użyli broni palnej oddając strzały ostrzegawcze.

Generalnie 37-latek był znany lokalnej policji choćby z powodu grożenia własnej rodzinie, włamania i posiadania małej ilości haszyszu w 2012 roku. Lokalne media podają także że to islamski konwertyta, ale póki co norweska policja tego nie potwierdza, choć brane jest pod uwagę terrorystyczne tło ataku. 

To najbardziej śmiercionośny atak na terytorium Norwegii od czasu masakry dokonanej przez prawicowego ekstremistę Andersa Behringa Breivika 22 lipca 2011 roku, w wyniku której zginęło 77 osób. 

Tak czy owak takie masowe morderstwa czy ataki terrorystyczne (motywu sprawcy dotąd nie ujawniono) mogą się zdarzyć wszędzie, nawet w sennym norweskim miasteczku, o którym niewiele się do tej pory w prasie mówiło. Sprawca oprócz łuku i strzał miał także przy sobie nóż. 

Trzeba przyznać, że łuk strzelecki nie jest powszechnie używaną bronią w trakcie mass shootings. Jak widać potrafi być jednak śmiercionośny. 

Do ataku w szkole przy użyciu łuku bloczkowego doszło w 2012 roku w stanie Wyoming (USA). Być może wcześniej  czy później także dochodziło do takich eksplozji bezsensownej przemocy, acz musiałbym zrobić w tym kierunku mały research.

 https://www.reuters.com/article/us-usa-shooting-wyoming-idUKBRE8B100L20121202 

EDIT: W wyniku ataku mordercy straciła życie Andrea Haugen, eks-żona Samotha z Emperor, znana z dark ambientowego Aghast, Nebelhexe, Hagalaz Runedance oraz Aghast Manor. Andrea udzielała się także w Cradle of Filth oraz gościła na albumie black metalowców z Satyricon "Nemesis Divina" z 1996 roku. Smutna wiadomość, gdyż była przypadkową ofiarą - tak jak pozostałe cztery. Dodatkowo wyszło później na jaw, że większość ofiar mordercy zginęła od ciosów nożem, gdyż sprawca po urządzeniu jatki w supermarkecie włamał się do domów ofiar. Czy tak było z Andreą?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz