poniedziałek, 6 grudnia 2021

Ungarisches Haus (Węgierski Dom) Elżbiety Batory w Wiedniu

 






Powrót do Wiednia po sześciu latach. W stolicy Austrii mieszka i pracuje moja siostra, zatem najwyższa pora była ją odwiedzić. Oczywiście przyjechałem do Wiednia w pełny, trwający do 12 grudnia lockdown - wszystkie jarmarki świąteczne, muzea, kluby muzyczne, kina, restauracje, kawiarnie, bary, centra handlowe były zatem zamknięte, czynne  były jedynie sklepy spożywcze i apteki. W metrze wszyscy jeżdżą w maskach FFP2, jak ktoś zostanie złapany bez maski to grozi mu uciążliwa kara finansowa. Lockdown w Austrii przynosi efekt mimo skazanych na porażkę protestów antyszczepionkowych - spada liczba zakażeń i zgonów, rośnie liczba osób zaszczepionych. Generalnie Austria jest krajem prawidłowo zarządzanym, jeśli chodzi o walkę z pandemią koronawirusa Sars-Cov-2. To pierwszy kraj w Europie, w którym wprowadzony został powszechny obowiązek szczepień. Tutaj nie ma taryfy ulgowej dla antyszczepionkowców i koronasceptyków. A same szczepienia są po to, żeby hamować wzrost zachorowań i zgonów. Nie uczynią nikogo nieśmiertelnym. Mnie to wystarczy.

Pierwsze miejsce z Atlas Obscura, które chciałbym tutaj przedstawić to Hungarian House (Ungarisches Haus), ścisłe centrum Wiednia. Drzwi prowadzące do budynku, w którym nieregularnie mieszkała słynna morderczyni Elżbieta Batory (Erzebet Bathory) wraz z mężem. To słynna węgierska morderczyni 600 młodych kobiet (Blood Countness, Krwawa Hrabina), która kąpała się we krwi młodych dziewic, tudzież piła ich krew, by zachować piękno i młodość. Czarna legenda o Krwawej Hrabinie, choć kontrowersyjna i bazująca na plotkach na stałe przedostała się do pop-kultury (komiks, kino grozy i erotyczne np. "Opowieści niemoralne" Waleriana Borowczyka, powieść, muzyka, zarówno metalowa, jak i gotycka np. Bathory, XIII Stoleti). 

Nadto wrzucam zdjęcia Narrenturm - kolistego budynku, w którym pierwotnie mieścił się szpital psychiatryczny, obecnie mieści się muzeum anatomii patologicznej (z powodu lockdownu nieczynne, a szkoda) oraz pięknej rzeki Dunaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz