czwartek, 1 października 2015

Masowy mord w Umpqua Community College w stanie Oregon
No i mamy kolejną strzelaninę na campusie amerykańskiej uczelni. Masowy mord miał miejsce w Umpqua Community College w Roseburg w stanie Oregon, w budynku nr 12 zwanym Snyder Hall. Policja potwierdza że zginęło 9 osób, 7 jest rannych. Ofiary zostały zastrzelone w różnych salach zajęciowych. Masowy morderca został zneutralizowany po wymianie ognia po 9 minutach od wezwania policji. Najpierw został postrzelony, a potem popełnił samobójstwo. Na miejscu jest policja i dużo ambulansów. Trwają poszukiwania materiałów wybuchowych w campusie. Nadal nie wiemy jak się nazywał sprawca, jaką miał broń i jakim motywem działania się kierował. Kazał studentom położyć się na podłodze, potem nakazał im wstać, zapytał o wyznanie ("Jesteś chrześcijaninem? Za sekundę staniesz przed Bogiem") i zaczął strzelać. Mordował chrześcijan. W sali wykładowej próbował go powstrzymać 30-letni student i weteran wojska Chris Mintz, ale został pięciokrotne postrzelony. Przeżył. Sprawca masowego mordu już jest zidentyfikowany jako 26-letni Chris Harper Mercer. Przy sobie miał trzy pistolety i strzelbę typu AR-15. Miał na sobie kamizelkę kuloodporną i wystarczająco amunicji, by strzelaninę/dalsze zabijanie rozciągnąć w czasie. Fascynował się taktykami terroryzmu stosowanymi przez IRA oraz nazizmem.

Niektóre media podają informację, że potencjalny strzelec ostrzegł 30 września na 4chan że zacznie zabijać ("Some of you guys are alright. Don't go to school tomorrow if you are in the northwest,"happening thread will be posted tomorrow morning... so long space robots"). Nie wiem na ile to jest prawdziwa informacja.

Całość dyskusji na 4chan tutaj:

http://imgur.com/bBPASE3

http://www.gunviolencearchive.org/

Sprawca w sieci. Oczywiście zaraz po zidentyfikowaniu sprawcy dziennikarze i użytkownicy sieci zaczęli poszukiwać wszelkich informacji o nim. Jego konto na Facebooku już zdjęto.

Konto Myspace: https://myspace.com/344765151
Osobisty blog: http://kickass-torrents.ytsre.net/blog/lithium_love/ (już usunięty)
Z torrentów załadował m.in. dokument o masakrze w szkole Sandy Hook.
http://mashable.com/people/4eb578835198402b59000149/
Nigdy nie miał dziewczyny (tak jak Elliot Rodger), przyjaciół zresztą też - http://www.kickass1.gq/community/user/lithium_love/ (usunięte)
Był raczej nieprzyjazny, nerwowy, niespokojny, przesiadywał w samotności na balkonie, urodził się w Wielkiej Brytanii, jako dziecko przybył do US, gdzie od dwóch lat mieszkał w Torrance. W poście blogowym o Vesterze Lee Flanaganie, który niedawno zastrzelił dwójkę dziennikarzy (śmierć na żywo) m.in. napisał że: "Zauważyłem iż wiele osób takich jak on jest samotnych i nieznanych, lecz gdy rozleją trochę krwi cały świat o nich wie. Mężczyzna nieznany przez nikogo staje się znany przez wszystkich. Jego twarz trafia na ekrany każdego telewizora, jego imię i nazwisko wymawiają wszyscy - i wszystko to w ciągu jednego dnia. Im więcej osób zabijesz, tym dłużej będziesz w centrum uwagi." Trafne spostrzeżenie.

Jak widać masakra dokonana przez Adama Lanzę w Sandy Hook w grudniu 2012 roku niczego Amerykanów nie nauczyła. Nie jestem na tyle kompetentny, by wypowiadać się za psychologów, ale z profilu sprawcy można jasno wyczytać o jego socjalnej izolacji. Owa samotność powodowała kumulację gniewu i nienawiści. Żyjemy w czasach, w których jednostki introwertyczne, nieśmiałe są raczej odrzucane/izolowane przez społeczeństwo. Oto rezultat. Praktycznie zawsze gdy czytam o przypadkach masowych morderstw pojawia się ten sam schemat: odludek, osoba wycofana, z problemami psychicznymi, ignorowana przez otoczenie i niejako w konsekwencji nienawidząca ludzkości.

Co ciekawe Chris w trakcie aktu masowego mordu podał jednej z potencjalnych ofiar kopertę i kazał jej odejść w kąt sali klasowej. Co się w niej znajdowało? Manifest sprawcy tak jak w przypadku Eliotta Rodgera? Tego nie wiemy.

Ofiary: profesor Lawrence Levine, lat 67 oraz ósemka jego studentów - Quinn Cooper, 18; Kim Saltmarsh Dietz, 59; Lucas Eibel, 18; Jason Johnson, 33; Sarena Moore, 44; Treven Anspach, 20; Rebecka Carnes, 18 i Lucero Alcaraz, 19.

4 komentarze:

 1. Co prawda nie jestem jakimś autorytetem w swojej dziedzinie, ale tak na oko psychologa, to wnioski masz trafne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Nie ukrywam, że z racji mojego wykształcenia interesuję się kryminalistyką, kryminologią i psychologią śledczą. Lubię zaglądać od czasu do czasu w najmroczniejsze zakątki ludzkiej jaźni, czego dowodem są niektóre wpisy w niniejszym blogu.

   Usuń
  2. Właśnie zauważyłam :) Odkąd przypadkiem trafilam tu jakieś pół roku temu, przewertowałam już wszystko :) Nie pamietam dokładnie, ale prawdopodobnie wlazłam skuszona recenzją ktoregoś z horrorów, a znalazlam właściwie wszystko co mi bliskie - od filmów przez Islandię, a na 'Kryminale' kończąc :) Także chyba można uznać, że jestem (psycho)fanką (ale spokojnie... nie stalkerką) :)

   Usuń
  3. Dziękuję za dobre słowa. Powinienem częściej pisać, gdyż lubię to robić, ale czasem brakuje na to czasu. Niemniej w tym tygodniu na pewno jakieś nowe teksty się pojawią.

   Usuń