wtorek, 10 września 2013

Pustynny grób "Eduarda Bohlena"Miejsce: Namibia, pustynia Namib, Wybrzeże Szkieletowe. Tutaj zagrzebany w piasku odnalazł swój grób frachtowiec "Eduard Bohlen", który 5 września 1909 roku natrafił na gęstą mgłę w drodze z Swakopmund (Namibia) do Table Bay (RPA) i osiadł na płyciźnie. Po ponad 100 latach od rozbicia statku w Concepcion Bay "Eduard Bohlen" leży przysypany piaskiem namibijskiej pustyni w odległości 1 km od brzegu. Frachtowiec zbudowali Niemcy w 1891 roku w celach transportowych. Wyporność 2272 ton, długość 310 stóp.

Inne znane wraki Wybrzeża Szkieletów w Namibii to: 1) "Montrose" (czerwiec 1973, blisko Weather Bay, kiepskie warunki pogodowe), 2) "Dunedin Star" (jeden z najsłynniejszych wraków Wybrzeża Szkieletowego, opuszczony w 1942 roku, nie udało się go uratować, ba, próby zakończyły się zniszczeniem jeszcze jednej łodzi o nazwie "Sir Charles Elliot" i bombowca z zaopatrzeniem), 3) "Winston" (ważący 180 ton statek rozbił się w październiku 1970 roku z powodu gęstej mgły), 4) "Suiderkus" (trawler rybacki zniszczony w 1976 roku w trakcie rejsu inicjacyjnego w Mowe Bay).

Wybrzeże Szkieletów to istna nekropolia wraków. Miejsce, w którym czas nieubłaganie niszczy to, co pozostawili po sobie ludzie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz