sobota, 11 marca 2017

Niebieski wieloryb -- rosyjska złowieszcza gra / Marcel Hesse, morderca online

Internet nie przestaje mnie zadziwiać. W styczniu głośno było o transmitowanym online samobójstwie 12-letniej Katelyn Nicole Jones, które obejrzałem i mną wstrząsnęło (podobne jak nagrania, w których dziewczynka woła o pomoc przed śmiercią). Teraz sieć obiegła informacja o złowieszczej grze z Rosji Niebieski Wieloryb, która zachęca nastolatków do popełniania samobójstw i mogła przyczynić się już do śmierci 130 osób (nie mam pojęcia czy są to wiarygodne dane i czy mają jakikolwiek związek z grą, gdyż tą liczbę podają rosyjskie tabloidy). Przez 50 dni uczestnik Niebieskiego Wieloryba ma wypełniać zadania wyznaczone mu przez administratora danej grupy: ciągle oglądać krwawe horrory i depresyjne filmy, słuchać ponurej muzyki, praktykować samookaleczenie np. poprzez wycięcie kształtu wieloryba na nadgarstku czy nodze, oswajać się z wysokością, czyli zapewne wchodzić na dachy bloków i opuszczonych budynków, budzić się i wstawać o wczesnych porach np. o 4.20 w nocy. Po tych 50 dniach prób opiekun wyznacza datę samobójstwa jednostki i niektórzy to robią. Dotarłem za pośrednictwem The Siberian Times do następujących przykładów: w niedzielę 26 lutego Yulia Konstantinova, lat 15 i Veronika Volkova, lat 16 skaczą z dachu 14-piętrowego bloku w Ust-Ilimsku, region Irkuck. Yulia pozostawiła napis 'Koniec' na jej profilu społecznościowym VKontakte i wcześniej umieściła tam obrazek niebieskiego wieloryba. Jej przyjaciółka Veronika pozostawiła napis "Sens został utracony... koniec.", wcześniej umieszczała na swoim profilu hasełka w rodzaju "Czy czujesz jak stopniowo stajesz się bezużyteczna?". Na miejscu podwójnego samobójstwa podobno zatrzymano dwóch chłopców, którzy mieli je filmować. 27 lutego 15-letnia Ekaterina skacze z dachu pięciopiętrowego budynku w Krasnojarsku. Upada w śnieg i zostaje ciężko ranna. 25 lutego 14-latka z Chita ginie rzucając się pod pociąg. Miała w tym uczestniczyć także druga ofiara, ale rozmyśliła się. W Krasnojarsku uratowano trzy młode uczennice, które miały zamiar się zabić i należały do tzw. grup śmierci na VKontakte. Warto dodać że w listopadzie 2015 roku Rina Palenkova na swoim profilu VKontakte zamieściła zdjęcia siebie i pociągu towarowego. Potem zdjęła kurtkę, położyła głowę na torach przy fabryce cukru Ussuriysk i zginęła. Jej przedśmiertne zdjęcia stały się słynne w rosyjskiej sieci, jej samobójstwo stało się memem, jej ostatnia wiadomość brzmiała "Nya. Bye". Od tego się zaczęło.

W listopadzie 2016 roku aresztowano 21-letniego Phillipa Budeikina, który w latach 2013-16 założył łańcuszek 8 grup śmierci promujących samobójstwa wśród nastolatków. W rezultacie 15 osób zabiło się, a 5 zostało w porę odratowanych. Być może Budeikin był przywódcą i inicjatorem całego przedsięwzięcia, ale nie można wykluczyć że znaleźli się jego naśladowcy. Sprawą zajęli się już hakerzy z Anonimowych identyfikując administratorów grup.

https://www.hackread.com/anonymous-blue-whale-suicide-game/
http://siberiantimes.com/other/others/news/n0884-fears-that-siberian-suicides-were-manipulated-by-sinister-social-media-masterminds/

Cyber-bullying. Pakty samobójcze on-line. Zapisy morderstw, samobójstw, gwałtów i znęcania się wrzucane do sieci. Śmierć i tragedia jako zabawa i rozrywka. Ciemna strona Internetu i social media - można z tym walczyć (i słusznie), ale nie da się tego zahamować.

Przy okazji ciąg dalszy internetowego szaleństwa - tym razem z Niemiec. 19-letni Marcel Hesse (Marcel Heße, na ostatnim zdjęciu) został zatrzymany w greckiej restauracji w Herne (Thessaloniki Grill). Od poniedziałku oszukiwała go policja, gdyż zamordował w piwnicy 9-letniego syna sąsiada imieniem Jaden zadając mu 56 ciosów nożem, po czym wrzucił zdjęcia z miejsca zbrodni do sieci (Darknet, aplikacja WhatsApp i forum 4chan). Żałował jedynie że jego ręka trochę krwawi i że jego ofiarą nie była dziewczyna, gdyż chciał ją zgwałcić. Zamordowanego Jadena odnalazł jego ojczym 34-letni Pascal R. Hesse nie poprzestał na jednym morderstwie - jego kolejną ofiarą stał się 22-letni Christopher W. Mężczyzna zginął od 68 ciosów nożem, a Marcel podpalił jego apartament. Być może zabił też kobietę. Czatując na 4chan twierdził że "broniła się bardziej niż dziecko".

Akt morderstwa jako sposób na krótki internetowy fejm. No cóż, wraz z rozrostem Internetu takich spraw będzie więcej. W końcu Mark Zuckenberg pragnie w przyszłości dotrzeć z Internetem wszędzie gdzie się da.

Edit: Związek Niebieskiego Wieloryba z samobójstwami rosyjskich nastolatków jest kompletnie niepotwierdzony, ale sama idea nadaje się na niezły psychologiczny dreszczowiec.

http://www.snopes.com/blue-whale-game-suicides-russia/

2 komentarze:

  1. internet nie jest zły , źli są ludzie co go niewłaściwie używają ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, Internet to narzędzie w rękach niegodziwych ludzi, czego dowodem są przypadki, które tutaj omawiam.

      Usuń