sobota, 11 lipca 2020

Aleksiej Sukletin: kanibal z Tatarstanu

Tym razem zamierzchła i makabryczna sprawa kryminalna z Rosji, która jakoś mi umknęła, a dość dobrze orientuję się w seryjnych mordercach z Rosji. Zaciekawił mnie przydomek Sukletina: "Aligator", tudzież "Aligator z Kazania" i postanowiłem odszukać trochę informacji o tym mało znanym seryjnym mordercy i kanibalu z ZSRR (Tatarstan). No cóż, nie będzie to przyjemna lektura. Szkoda że mam tak mało czasu, by pisać o zagadkowych i makabrycznych sprawach kryminalnych, ale jeśli już chcę się na jakiejś skupić to na pewno wolę napisać o przypadkach szerzej nieznanych, rzadko opisywanych. Po co po raz wtóry pisać o Tedzie Bundym, Andrieju Czikatile, Jeffreyu Dahmerze, Edzie Geinie czy Zodiaku?

Sukletin wspólnie z Madiną Shakirovą i Anatolijem Nitkinem zamordowali i zjedli siedem dziewcząt w Tatarstanie, Rosja. Lata działania to 1981-85 bądź 1979-85. Części ciała ofiar Aleksiej trzymał w domowej lodówce. Mięso zamordowanych dziewcząt Sukletin sprzedawał tanio i okazyjnie sąsiadom jako polędwice. Sprzedawał je zarówno dzieciom, jak i lokalnym policjantom. Dziewczęta z wioski Vasileyevo (Wasiljewo) znikały jedna za drugą, ale nikt nie podejrzewał Sukletina, który uchodził za dobrego kompana do picia, był uczynny i gościnny. Ba, potrafił naprawiać dachy i recytować wiersze.

Sukletin był synem pielęgniarki, ale już w wieku nastoletnim zaczął mieć problemy z prawem. Najpierw jako 16-latek został skazany za próbę gwałtu na dziewczynie, potem za rabunek starszej kobiety z użyciem przemocy. Pracował jako strażnik w ogrodowej społeczności blisko wioski Wasilejwo. Tam poznał wówczas 23-letnią Marinę Shakirovą. Generalnie kobiety za nim przepadały, wyroki skazujące w więzieniu spędził na czytaniu książek, by być wygadany i umieć im zaimponować, uchodził za szarmanckiego mężczyznę.

Pierwszą zamordowaną przez Sukletina ofiarą była 22-letnia Ekaterina Osetrova, która dorabiała jako prostytutka. Sukletin zaprosił ją do domu przedstawiając Shakirovą jako siostrę. Potem uprawiał z nią seks w sypialni. Madina, by odwrócić uwagę dziewczyny zaoferowała jej drinka. Sukletin wykorzystał sytuację, po czym uderzył Osetrovą młotkiem ukrytym w szmacie w głowę, związał jej ręce sznurem i poderżnął gardło. Pił krew, gdy tryskała z rany - przynajmniej tak później zeznawał, Shakirova zrobiła to samo. Ciało Osetrovej powiesił i wypatroszył. Chciał spróbować jak smakowało by jej mięso. Zjadł wątrobę, serce i płuca, Shakirova przygotowała ukraiński barszcz i pierożki, które razem skonsumowali. Resztą mięsa Osetrovej nakarmili psy, kości pogrzebali w pobliżu wieży ciśnień.

Kolejne ofiary spotkała makabryczna śmierć. W styczniu 1980 roku od uderzeń młotka i poderżnięcia gardła zginęła 22-letnia Tatiana Illarionova, po czym została zjedzona przez Sukletina i Shakirovą. Ofiary do daczy Sukletina zwabiała Madina. Trzecia ofiara Aleksieja to 16-letnia Rezeda Galimova, która została zgwałcona, po czym zginęła od dwóch uderzeń młotkiem. Rezeda błagała Shakirovą o pomoc, ale się jej nie doczekała. Dziewczyna została zwabiona do daczy Sukletina obietnicą pomocy w nauce.

Sukletinowi mordowanie i kanibalizm zaczęły sprawiać coraz większą przyjemność, więc już nie mógł przestać. Kolejno zostały zamordowane 22-letnia Nadieżda Sityavina oraz 19-letnia Natalia Shkolnikova, znajoma Nadieżdy. Szóstą ofiarą "Aligatora" była 11-letna dziewczynka Valentina Elikova, którą Sukletin zwabił z Kazania pod pretekstem bycia dobrym wujkiem. Maniak zgwałcił dziecko i zamordował je poprzez uderzenie głową w ścianę, po czym zjadł miękkie tkanki jej ciała. Zanim jednak doszło do morderstwa dziewczynka mieszkała z Sukletinem i Shakirovą przez kilka dni. Dręczona wyrzutami sumienia Shakirova usiłowała zabrać dziecko, by je ocalić, ale Sukletin jej przeszkodził. Po tym morderstwie Shakirova wyprowadziła się do matki. Nową pupilką Sukletina stała się 23-letnia Lidia Fedorova. Zachowało się nawet zdjęcie, na którym Lidia stoi blisko swojego przyszłego mordercy. Jednak Lidia zaczęła kłócić się z Sukletinem, gdyż skąpił jej pieniędzy na alkohol i zaczęła go szantażować ujawnieniem morderstw policji. Co zrobił Aleksiej? Zgwałcił i zamordował Lidię w marcu 1985 roku wespół z jej kuzynem Anatolijem Nitkinem. Ciało zostało poćwiartowane, a kanibal z Tatarstanu zjadł miękkie tkanki. Shakirova pomogła Aleksiejowi wyczyścić miejsce zbrodni i uprać ubrania. Głowa Lidii została umieszczona w beczce z wodą. Tam odkrył ją jeden z sąsiadów Sukletina, Gienadij Uglov, z którym razem reperowali dach. Mężczyzna poszedł z tym na policję, ale funkcjonariusze go zignorowali. Nie odpuścił jednak i 4 czerwca 1985 roku Sukletin wraz z Shakirovą zostali aresztowani.

Problemem w sowieckim ZSRR było ukrywanie informacji o seryjnych mordercach i zniknięciach ofiar. W końcu seryjni mordercy byli charakterystyczni dla zgniłego kapitalizmu krajów zachodnich. Działali w ZSRR? Jak to? Ciekawa była rola Shakirovej w serii makabrycznych morderstw Sukletina. Nie zabiła żadnej ofiary, ale pomagała Aleksiejowi je zwabiać, a po danym morderstwie usuwała ślady przestępstw. Próbowała zrobić z siebie kolejną ofiarę twierdząc, iż bała się o własne życie.

W rezultacie Shakirova została skazana na 15 lat więzienia, a Sukletin otrzymał wyrok śmierci wykonany latem 1987 roku. Aleksiej w trakcie procesu był spokojny i ze szczegółami opowiadał o serii morderstw, których dokonał. Nie żałował popełnionych morderstw. "To były prostytutki. Oczyściłem społeczeństwo z amoralnego elementu." "To ja jestem zarówno Bogiem, jak i Diabłem". "Ale boję się śmierci, gdyż żyłem krótko" (44 lata). Pożył do 29 lipca 1987 roku, gdy wyrok na Sukletinie wykonał pluton egzekucyjny.

Na zdjęciach Sukletin i jego przyszła ofiara Lidia Fedorova oraz buciki wykonane przez Sukletina z chleba wykonane w oczekiwaniu na egzekucję.

Makabryczne zdjęcia (dla ludzi o mocnych nerwach) tutaj:

http://www.serial-killers.ru/forum/sukletin-aleksey-vasilevich-t300-30.html

Materiał po rosyjsku:

https://www.youtube.com/watch?v=YvyX0v5bG80

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz