niedziela, 1 sierpnia 2021

Tim James "Spal tę wodę" - recenzja

                                                               
Z cyklu nadrabiam zaległości książkowe, których się trochę przez ostatnie miesiące nazbierało. Krótko o "Spal tę wodę" - wybornej książce chemicznej autorstwa nauczyciela oraz popularyzatora chemii i mechaniki kwantowej na Youtube, Tima Jamesa. Bardzo przyjemna i absorbująca książka o układzie okresowym pierwiastków (tablicy Mendelejewa) i o rozmaitych pierwiastkach/związkach chemicznych, pełna wartych zapamiętania ciekawostek. Przykładowo: jaka jest najbardziej łatwopalna substancja chemiczna na świecie? Jaki jest najczarniejszy materiał (oczywiście Vantablack)? Jaki jest najsilniejszy kwas? Dlaczego zachodzi spontaniczne samospalenie? Jakie pierwiastki zmieniły najbardziej nasz świat? W rozdziale o kwasach wspomniany zostaje słynny seryjny morderca i wampir John George Haigh, który rozpuszczał zwłoki zamordowanych ofiar w kwasie siarkowym, aby się ich pozbyć. 

Historia chemii i odkrywania poszczególnych pierwiastków została w "Spal tę wodę" przedstawiona w sposób lekki i przyjazny dla laika, któremu wyleciała z głowy elementarna wiedza z chemii, którą przyswoił (albo nie) w szkole. James kilkukrotnie zahacza też o mechanikę kwantową, choćby o słynne równanie Erwina Schrodingera czy rozpad promieniotwórczy niektórych pierwiastków. Przytacza liczne anegdoty o antycznych filozofach, alchemikach, chemikach, wynalazcach, fizykach teoretycznych czy kwantowych. Sporo czasu poświęca układowi okresowemu pierwiastków Dmitrija Mendelejwa i rozmieszczeniu poszczególnych pierwiastków. Książkę czyta się błyskawicznie i ze stale rosnącym zainteresowaniem. 

Takie pozycje popularnonaukowe to skarb. Jak najwięcej fascynującej chemii, fizyki, matematyki, biologii czy nauki programowania w polskich szkołach, jak najmniej opresyjnej i coraz mniej przystającej do obecnej rzeczywistości religii. Nade wszystko pamiętajcie aby ***** ***.

Rekomendacja muzyczna: posłuchajcie proszę nowej EP-ki kanadyjskich post-punkowców z Traitrs. To doskonałe piosenki: świetnie zaaranżowane, melancholijne, emocjonalne. To kolejny dojrzały materiał od muzyków z Toronto i godny następca znakomitego albumu "Butcher's Coin" (2018). 

https://traitrs.bandcamp.com/album/the-sick-tired-and-ill

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz