środa, 26 sierpnia 2015

Vester Lee Flanagan II i śmierć na żywo

26 sierpnia 2015 roku w trakcie nagrywania wywiadu na żywo zostają zastrzeleni 27-letni fotoreporter Adam Ward i 24-letnia reporterka Alison Parker, dziennikarze stacji WDBJ. Udzielającą wywiadu Vicki Gardner kula trafia w plecy lecz jej życiu obecnie nie zagraża niebezpieczeństwo. Sprawcą tego ataku w Smith Mountain Lake w pobliżu Moneta w stanie Virginia okazuje się 41-letni eks-reporter stacji Vester Lee Flanagan II, znany jako Bryce Williams. Po pięciogodzinnej obławie i pościgu samochodowym ścigany przez policję Vester rozbija wypożyczone auto. Sprawca umiera po przetransportowaniu do szpitala z powodu samobójczych ran postrzałowych, które sam sobie zadał jeszcze w trakcie ucieczki.

Do zastrzelenia dwójki dziennikarzy doszło o godzinie 6.46 am czasu EDT w trakcie nadawania na żywo programu Mornin‍ '. Było słychać odgłosy przynajmniej 8 strzałów oraz krzyki, kamera Adama Warda upadła na ziemię na chwilę łapiąc obraz Flanagana trzymającego pistolet Glock. Morderca w trakcie ataku oddał 15 strzałów. Ale to mu nie wystarczyło. O godzinie 11.14 na Facebooku i Twitterze Vester Lee Flanagan II umieścił trwające 56-sekund video będące wertykalnym zapisem ataku i morderstwa: mrozi krew w żyłach moment w którym Vester po raz pierwszy kieruje pistolet w stronę przeprowadzającej wywiad Alison Parker, przy czym ani dziennikarka, ani jej kolega operator kamery, ani osoba udzielająca wywiadu tego nie dostrzegają mocno skupieni na pracy. Przez moment poczułem się jakbym był świadkiem strzelanki FPP (first person perspective) a la "Doom" na żywo. Zanim padną strzały w kierunku Parker Vester cedzi przez zęby słowo "suka". Gdy morderca zaczyna strzelać Parker najpierw odruchowo się wzdryga, a potem próbuje uciekać, kamera Warda pada na ziemię, słychać odgłosy strzałów i krzyki, Vester wyłącza swoją kamerę... Witamy w alternatywnej rzeczywistości.

Na dwie godziny przed zabiciem dziennikarzy Vester Lee Flanagan II wysyła stacji ABC 23-stronicowy faks zatytułowany "Suicide Note for Friend & Family", swoisty manifest. W związku z rozwojem technologii komunikacyjnych i powszechnością Internetu manifesty masowych morderców błyskawicznie trafiają do sieci, co później daje śledczym i psychologom wgląd w psychikę sprawcy. Pamiętajcie Elliota Rodgera czy morderców z Columbine? Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Vester Lee Flanagan II był czarnoskórym homoseksualistą, a wszystkie jego ofiary były białe. Zresztą w manifeście Vester podnosi zarzuty dyskryminacji rasowej i molestowania seksualnego, wychwala morderców z Columbine (Eric Harris i Dylan Klebold) oraz Virgina Tech (Seung Hui-Cho). W poście na Twitterze oskarża Alison Parker o rasistowskie komentarze. Co ciekawe, Vestera do działania miał sprowokować masowy mord w kościele Charleston w dniu 17 czerwca 2015 roku, w którym 21-letni biały Dylann Roof zastrzelił 9 Afroamerykanów mając nadzieję na wywołanie wojny rasowej. 1 lutego 2013 roku Vester Lee Flanagan II został zwolniony ze stacji WDBJ w której pracował jako Bryce Williams. Jako powód podano jego arogancki temperament i trudności dogadania się ze współpracownikami. Pokrzywdzony Vester postanowił zatem wziąć sprawy w swoje ręcę. Masowi mordercy regularnie dokonują ataków w miejscach swojej obecnej/byłej pracy - przykładowo listonosze ('going postal') czy inni pracownicy. Motywem jest zazwyczaj osobista wendetta za doznane bądź wyimaginowane krzywdy (np. magrinalizacja w miejscu pracy). Nie inaczej jest zapewne i w tym przypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz