środa, 11 września 2013

O Nattramnie, który "chciał" być jak Thomas Quick


Urodzony 7 września 1977 roku Nattramn (Mikael Nilsson), wokalista depresyjnego black metalowego Silencer i bodaj najbardziej zagadkowa postać black metalu. Swego czasu dość regularnie słuchałem płyty Silencer "Death - Pierce Me" z 2001 roku, którą można uznać za sztandarowe dzieło depressive black metalu (obok dokonań Strid, Forgotten Woods i Bethlehem). Potem próbowałem wejść w niezdrowy psychicznie świat Nattramna za pośrednictwem jego dark ambientowego projektu Diagnose: Lebensgefahr i płyty "Transformalin" (2007).

Kilka dni temu skończyłem czytać książkę o szwedzkim "seryjnym mordercy" Thomasie Quicku i od razu przypomniała mi się obfitująca w plotki i niedopowiedzenia historia Nattramna z Silencer. Dotarłem do szwedzkiego artykułu z 7 maja 2001 roku. I tak 6 maja 26-letni mężczyzna ucieka ze szpitala psychiatrycznego (Sekcja 57) w Växjö i uzbrojony w topór atakuje dwie 6-letnie dziewczynki na placu zabaw w Ljungby (Szwecja). Wcześniej w ozdobionym swastykami liście napisze że: "Zacznę zabijać małe dziewczynki i stanę się tak znany jak Thomas Quick." Jedna z dziewczynek zostaje uderzona toporkiem w głowę (ostrze nie dociera do czaszki, dzięki temu przeżyje), druga otrzymuje cios w prawą rękę. Po ataku 26-latek ucieka rowerem. Ojciec rannej w głowę i obficie krwawiącej dziewczynki zabiera ją do szpitala w Ljungby. Tam małoletnia ofiara daje opis sprawcy policji. Szaleniec uciekł ze szpitala przez okno, złapał nocny autobus do Ljungby i tam zaatakował... wcześniej pozostawił list przyozdobiony swastykami. 7 maja o godzinie 12.55 policja odnajduje 26-latka w Hembygdsparken w Ljungby. Pacjent unosi toporek i krzyczy "Zabijcie mnie!", dopada go pies policyjny K-9, a potem gliniarze. Po chwili leży skrępowany na ziemi. Później odstawiono go do szpitala psychiatrycznego w Växjö, tego samego, z którego uciekł... no cóż, chciał być jak Thomas Quick.

Czy był to osławiony Nattramn z Silencer? Hmm, nie, sprawcą ataku na dwie dziewczynki był starszy chory psychicznie brat Nattramna imieniem Patrik, który po tygodniu pobytu w szpitalu popełnił samobójstwo przebywając samotnie pod prysznicem. Najwyraźniej Nattramn leczył się w tym samym szpitalu, co jego starszy brat Patrik (co jednak na 100 procent nie jest pewne). Tam też nagrał "Transformalin" (2007) Diagnose: Lebensgefahr w ramach terapii. Po latach Nattramn opuścił szpital, kupił dom blisko niego i napisał książkę "Grishjärta" ("Serce świni", 2011 rok). No cóż, jego zdjęcia z czasów Silencer (te ze świńskimi racicami) stały się niemałym hitem w sieci (nawet internetowe memy z nich powstały).

Zatrzymanie brata Nattramna (trzeba przyznać, że całkiem sprawna akcja policyjna) plus artykuł:

http://www.youtube.com/watch?v=cukf9u_oxjo
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20146.ab
Poezje Nattramna z "Serca świni": http://pl.scribd.com/doc/198508080/Grishjarta-Nattramn

Na zdjęciach Nattramn z Silencer, szaleństwo w parku i Nattramn z ojcem.

3 komentarze:

 1. Pierwszy raz słyszę historię o bracie Nattramn-a, czy dać temu wiarę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już zależy wyłącznie od Ciebie. Ja podałem swoje źródła (artykuł plus video na Youtube, pod którym są ciekawe wpisy). Niestety "Serce świni" zostało usunięte ze scribd. Jedno jest wszak pewne: Nattramn z Silencer potrafił narobić wokół siebie sporo szumu.

   Usuń
 2. Uzupełniłem tekst o nowe fakty.

  OdpowiedzUsuń