poniedziałek, 24 maja 2021

11-letni Sebastian z Katowic uprowadzony i zamordowany

                                             
Staram się opisywać tutaj na blogu często wstrząsające i mroczne przypadki kryminalne, ale ta historia mnie szczególnie zasmuciła. Takie sprawy kryminalne są najgorszym koszmarem dla rodziców, gdyż następują nagle, gdy rodzicielska czujność bywa uśpiona. Od 22 maja 2021 roku trwały poszukiwania 11-letniego Sebastiana Hrabii z Katowic. Chłopiec miał wrócić z placu zabaw o 19.00, po tej godzinie wysłał mamie smsa, że pobawi się do 19.30 i wróci do domu. Nie wrócił. Zniknął. Rozpoczęły się szeroko zakrojone poszukiwania z udziałem policjantów i strażaków. 

Niestety dziecko zostało uprowadzone i zamordowane przez 41-letniego optyka Tomasza M., zamieszkującego w Sosnowcu. Monitoring zarejestrował jego samochód (biały ford mondeo) w pobliżu placu zabaw, na którym bawił się chłopiec. I to jest mimo wszystko atut miejskiego monitoringu, który doprowadził do szybkiego zatrzymania sprawcy i postawienia mu zarzutu morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Monitoring ujawnił, że samochód gwałtownie zawraca i odjeżdża. Sprawca porwał chłopca, prawdopodobnie wykorzystał go seksualnie (tło seksualne morderstwa), udusił i wcisnął ciało pod garaż (dzielnica Niwka, Sosnowiec), który wraz z domem budował. Wyłączony telefon chłopca wyrzucił w krzaki. Jak wynika z informacji medialnych zwłoki chłopca chciał zabetonować w podmurówce owego garażu. 

Tomasz M. przyznał się do winy i wskazał miejsce ukrycia ciała Sebastiana. Pierwotnie chciał porwać dziewczynkę, ale Sebastian miał dłuższe włosy i gdy chłopiec zapowiedział, że opowie o uprowadzeniu mamie i sprawcę opisze został uduszony. Tomasz M. był wcześniej notowany za znęcanie się i uprowadzenie rodzicielskie. Grozi mu dożywotnie pozbawienie wolności. Na pewno nie będzie miał lekko wśród współwięźniów.

Co mnie smuci i przeraża w takich sprawach to właśnie ta świadomość, że takie zdemoralizowane jednostki jak Tomasz M. krążą wśród społeczeństwa, planują swoje poczynania i wypatrują okazji, by zaatakować. Tutaj to obcy mężczyzna uprowadził dziecko i je zamordował. Zacząłem się zastanawiać po przeczytaniu kilku artykułów jak chronić dziecko przed obcymi o złych zamiarach i zrobiłem mały research, który może okazać się przydatny dla rodziców dzieci. Wnioski i porady z tego badania są ciekawe, choć powinny być oczywiste.

Trzeba mieć świadomość, że do uprowadzenia może dojść blisko domu i dlatego warto dzieci nadzorować/obserwować. Należy uczyć dziecko, żeby pod żadnym pozorem nie zbliżało się do obcego samochodu - niezależnie od tego czy samochód należy do osoby obcej czy znajomej, ani też od tego co sprawca mówi. Niektórzy seksualni przestępcy mają opanowane techniki perswazji do perfekcji. Należy bacznie obserwować w sąsiedztwie osoby obce, które dziwnie się zachowują - także prowadzące samochód. No i odpowiednio szybko reagować. 

https://www.atg.wa.gov/child-abduction-murder-research

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,27119185,optyk-z-sosnowca-porwal-11-latka-przez-pomylke-udusil-go-bo.html 

Sprawa przykra i przerażająca, gdyż mam wrażenie, że dziecko znalazło się po prostu w złym miejscu o złym czasie. Musiało też bawić się w samotności, skoro nikt z otoczenia (brak naocznych świadków)  nie zareagował. Niektóre sprawy kryminalne (a także samobójstwa) poruszają mnie bardziej, inne mniej. Ta jest szczególnie smutna. Brawa dla Policji za szybkie zatrzymanie sprawcy, gdyż nie zawsze to ma miejsce czego dowodem wciąż nierozwiązana sprawa zniknięcia 19-letniej Iwony Wieczorek z 17 lipca 2010 roku, która być może kiedyś (oby!) doczeka się rozwiązania. Zdj. Śląska Policja. 

EDIT: Nie trudno znaleźć w Internecie dane optyka z Sosnowca Tomasza M., w tej chwili prawdopodobnie najbardziej znienawidzonej osoby w Polsce. Morderca odpowie za swój czyn przed sądem tymczasem: 

http://www.visionopticaltm.pl/kontakt.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz