niedziela, 28 lipca 2013

Zagadka wysepek Flannan
W brytyjskim archipelagu Hebrydów Zewnętrznych znajduje się łańcuch siedmiu wysepek Flannan. Dwie główne wyspy zwą się Eilean Mòr i Eilean Taighe. W latach 1895-99 na trawiastej Eilean Mòr skonstruowano 23-metrową latarnię morską. Rok po konstrukcji latarni doszło na Eilean Mòr do tajemniczego zdarzenia.

Trzech mężczyzn operowało latarnią: Thomas Marshall, James Ducat i Donald Macarthur. Późnym rokiem 1900 koło Eilean Mòr przepływał parowiec "Archtor". Załoga z jego pokładu zauważyła, że latarnia morska nie jest włączona, choć warunki pogodowe/żeglowania były kiepskie. 26 grudnia na Eilean Mòr udała się grupa ludzi/zmienników i okazało się, że wszyscy trzej operatorzy latarni zniknęli... tak jakby zapadli się pod ziemię... w kuchni latarni ktoś przewrócił krzesło... poza tym wszystko wydawało się w porządku. Łóżka zaścielone, okna zasłonięte, wszystkie zegary jednak stanęły. Zauważono jednak szkody wywołane przez sztorm na zachodzie wysepki i pojawiła się pierwsza hipoteza co do zniknięcia trójki mężczyzn... zmyły ich fale. Ale do 15 grudnia 1900 roku mężczyźni prowadzili dziennik swojej aktywności (tego dnia zniknęli, ostatni wpis dokonany ręką Macarthura brzmiał "Sztorm się skończył. Morze ciche. Bóg jest ponad wszystkim."), a szkody wyrządzone przez sztorm wystąpiły przed tą datą. Trójki operatorów latarni nigdy nie odnaleziono, nie było śladu ciał. Zmienników powitała cisza, ruiny starej kaplicy Świętego Flannana oraz ciemna latarnia morska.

Hipotezy były różnorakie (niektóre iście niestworzone): wymordowanie dwójki operatorów przez trzeciego, który po pozbyciu się zwłok skoczył ze skały do morza/utopił się, potwór morski a la Kraken porwał nieszczęsną trójkę albo jeszcze lepiej... zagraniczni szpiedzy, a nawet przybysze z kosmosu stali za ich zniknięciem. Stwierdzono, że trójkę operatorów latarni porwała tzw. niecodzienna fala (freak wave) - relatywnie duża i powstająca spontanicznie fala, która uderzyła w mężczyzn wczesnym popołudniem 15 grudnia, gdy próbowali zabezpieczyć ekwipunek na zachodzie Eilean Mòr, czyli tam, gdzie sztorm wyrządził wcześniej szkody. Do zniknięcia mężczyzn mogła się przyczynić także geologiczna formacja zwana 'geo' czyli wlot bądź szczelina na powierzchni klifu spowodowana przez erozyjne działanie morskich fal - 'geos' pozwalają na formowanie się jaskiń morskich, co widać na zdjęciu wyspy z powietrza. Trójka mężczyzn mogła zostać zmyta przez wodę wydostającą się nagle z morskiej jaskini (na Eilean Mòr są liczne 'geos', przy czym zachodnia część wyspy jest usytuowana na 'geo').

Czy za zniknięciem trójki operatorów stoją anormalne fale czy 'geos'? Możemy tak spekulować, ale prawdy zapewne nie dowiemy się już nigdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz