czwartek, 18 września 2014

Koh Tao: Śmierć w rajuBrytyjskie i tajskie media żyją morderstwem dwójki turystów na rajskiej wyspie Koh Tao, jednej z głównych atrakcji turystycznych Tajlandii. Stan faktyczny wygląda tak: David William Miller, lat 24 i Hannah Victoria Witheridge, lat 23 zostali zamordowani na plaży Sairee (wyspa Koh Tao, w pobliżu Koh Phangan) wczesnym rankiem pomiędzy 3 a 5 w nocy w poniedziałek 15 września 2014. Mężczyzna został znaleziony nagi z ranami na głowie i głębokim cięciem na szyi, Hannah miała zmiażdżoną twarz. Prawdopodobnie sprawca próbował ją przed śmiercią zgwałcić. Na miejscu przestępstwa znaleziono stringi, t-shirta, parę czarnych spodni, kalesony, zużytą prezerwatywę, a także okrwawioną motykę i worek na nawóz. W niedzielę David i Hannah bawili się na party mającym miejsce naprzeciw Ocean View Bungalow 30 metrów od miejsca zbrodni. Ciała dwójki turystów odkryli pracownicy z Birmy czyszczący plażę. Brutalne morderstwo zaszokowało mieszkańców Koh Tao, turystycznego raju słynącego z miejsc do nurkowania i imprez odbywających się w blasku Księżyca.

Z tego co się orientuję to na chwilę obecną ślady DNA na miejscu zbrodni nic nie dały, nikogo też nie aresztowano. Głównym podejrzanym jest mężczyzna z Azji, którego uchwyciła kamera CCTV z baru AC. Wysokość 160-170 cm, mężczyzna w krótkich spodenkach szedł w stronę cypla Jor Por Ror, czyli w tym samym kierunku co zamordowana para. Wrócił 50 minut później biegnąc w pośpiechu. Jak na razie przepytano ponad 20 osób w związku z podwójnym morderstwem, zwolniono też z powodu braku dowodów szóstkę mężczyzn z Birmy (trójka z nich piła alkohol blisko miejsca, gdzie bawili się David i Hannah). Wśród kręgu podejrzanych znalazł się też współlokator Davida, Christopher Alan Ware. Wyniki autopsji i badań DNA nie są "zadowalające". Próbki dane pobrane od szóstki mężczyzn z Birmy oraz Christophera Alana Ware nie pasują do DNA ze spermy znalezionej w ciele Hannah. W walizce Christophera śledczy odnaleźli spodnie, które rzekomo ubrudzone były krwią. Christopher miał je na sobie w noc morderstwa. Potem okazało się, że nie była to krew, ale chemiczna substancja. Christopher miał też blizny i zadrapania na ciele, ale wykazano, że pochodzą one z czasu przed morderstwami. David William Miller został zaatakowany od tyłu i próbował walczyć ze sprawcą, o czym świadczą rany defensywne i zadrapania na ciele. Wykryto u niego obecność wody w płucach. Natomiast Hannah Victorię Witheridge ktoś odciągnął z pierwotnego miejsca ataku. Narzędziem zbrodni okazała się ogrodnicza motyka. Po morderstwie wyspę zamknięto. Nikt nie mógł jej opuścić ani na nią dopłynąć promem. Lonely Planet mówi o Koh Tao (Wyspie Żółwi): "turkusowe wody", "neonowe korale" oraz "pulsująca zabawą scena imprezowa aktywna aż do rana". Nie ma to jak wakacje w Koh Tao.

Tajlandia. Egzotyczne miejsce uznawane przez biura podróży za wyjątkowo piękne. Miałem okazję być przez pewien czas w Bangkoku mając naście lat. Niemniej co rusz słyszę o makabrycznych morderstwach dokonywanych na cudzoziemcach w Tajlandii. 'Popularne' są chociażby 'samobójstwa' w hotelach: cudzoziemiec zostaje uduszony plastikową reklamówką albo ktoś podrzyna mu gardło, czasem jego ciało zostaje wyrzucone z balkonu, co od razu sugeruje upozorowanie samobójstwa. Takie przypadki miały chociażby miejsce w tym roku w Pattaya. Sprawa z Koh Tao jest intrygująca, będę śledził dalszy rozwój wydarzeń.

EDIT: Tajska policja podejrzewa, że sprawców mogło być kilku, a nie jeden. David walczył o życie swojej towarzyszki Hannah Witheridge, którą poznał w trakcie pobytu w Koh Tao. W 2006 roku 21-letnia Brytyjka Katherine Horton została zgwałcona i zamordowana na plaży Lamai na wyspie-kurorcie Samui. Sprawcami okazali się dwaj tajscy rybacy Bualoi Posit i Wichai SomKhaoyai. Obu skazano na śmierć, potem wyrok ów zmieniono na dożywocie. Do zabicia studentki psychologii sprawcy posłużyli się urwanym kijem od plażowego parasola. Natomiast do tej pory nie wykryto gwałciciela i mordercy 23-letniej Kirsty Jones, która została uduszona w 2000 roku w bazie trekkingowej Chiang Mai.

Pierwsze ślady: DNA ze spermy znalezionej w ciele Hannah porównano z DNA znalezionym na niedopałku papierosa odnalezionego 30-50 metrów od miejsca zbrodni. Pasowało do DNA dwóch mężczyzn, którzy podzielili się papierosem kiedy Hannah i David szli w kierunku miejsca w którym zostali zabici. Mogły być dwa narzędzia zbrodni: krew na motyce należała do Hannah, Davida zabito metalowym przedmiotem. Polowanie na morderców trwa. Dziwi mnie natomiast to, że tajska policja niemal z miejsca zakłada, że podwójnego morderstwa dokonali tani pracownicy z Myanmaru. Być może winni są Tajowie?

EDIT 2: W tej chwili dwaj główni podejrzani to obywatel Tajlandii i obywatel Myanmaru. Ustalono personalia mężczyzny z obrazu kamery CCTV. Był to przełożony głównego podejrzanego, którego obudziły odgłosy morderstwa. Nagroda za informacje, które przyczynią się do ujęcia sprawców wynosi obecnie 713,000 bahtów.

EDIT 3: Tajska policja twierdzi, że Hannah Witheridge została dwukrotnie zgwałcona, a potem zamordowana przez dwóch sprawców. Trzeci obserwował morderstwo. Poszukiwani są trzej mężczyźni, którzy przebywali w sklepie na Sairee Beach w pobliżu miejsca morderstwa. Być może schwytanie sprawców to już kwestia czasu.

EDIT 4: Aresztowano dwóch obywateli Myanmaru, Wina i Zawa (obaj w wieku 21 lat). Oboje pracowali wcześniej na rajskiej wyspie Koh Tao. Młodzi mężczyźni przyznali się do zgwałcenia i zamordowania Hannah Witheridge i zamordowania Davida Millera 15 września 2014 roku. Trzeci mężczyzna Mao miał obserwować zdarzenie, ale nie został jeszcze schwytany. Tajska policja twierdzi, że DNA sprawców pasuje do DNA znalezionego na ciele Witheridge. Zobaczymy jak się dalej sprawa rozwinie. Tajlandia desperacko próbuje dbać o wizerunek krytykowana przez UK za opieszałość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz