niedziela, 12 stycznia 2014

Tajemnicza historia Elisy Lam

19 lutego 2013 roku na dachu hotelu Cecil w Los Angeles w jednym z czterech zbiorników wodnych odnaleziono ciało 21-letniej studentki Elisy Lam. W połowie 2013 roku na Youtube trafił zapis jej ostatnich chwil w windzie, który obejrzało miliony użytkowników. Pojawiły się pierwsze teorie spiskowe, doszukiwano się opętania i wątków paranormalnych. Jeśli chodzi o te ostanie to pozostanę zatwardziałym sceptykiem, niemniej sprawa Elizy Lam jest dla mnie ze wszech miar intrygująca. Koroner ustalił przyczynę śmierci dziewczyny jako "przypadkowe utonięcie". Co ciekawe, zwłoki studentki były nagie. W trakcie autopsji w ciele dziewczyny nie wykryto żadnych śladów narkotyków ani alkoholu. Zapis jej ostatnich chwil nakręcony kamerą do obserwacji w windzie jest dziwaczny. Elisa wciska przyciski w windzie, czeka aż ta się poruszy. Ale drzwi się nie zamykają. Wtedy dziewczyna zaczyna zachowywać się dziwnie. Rozgląda się wokoło, zachowuje się tak jakby chciała się przed kimś schować. Około 1 minuty 57 sekund czasu trwania zapisu zaczyna poruszać ramionami i rękoma w abstrakcyjny sposób, ma się wrażenie, że z kimś rozmawia albo coś sygnalizuje. Potem odchodzi. Po pewnym czasie drzwi od windy się zamykają, po czym zaczyna ona krążyć po piętrach.

Następnie Elisa w jakiś sposób dostała się na najwyższą kondygnację hotelu, wspięła się na zamknięty zbiornik wodny, rozebrała się (albo ktoś ją rozebrał) i utonęła. Jej zwłoki odnaleziono 19 dni po zniknięciu. Wcześniej goście hotelowi skarżyli się na niskie ciśnienie wody w kranach i pod prysznicami, narzekali na kolor wody i jej smak. Nie zdawali sobie sprawy, że w zbiorniku pływa rozkładające się ciało młodej kobiety. W sprawie Elisy Lam jest wiele pytań: jej rodzina nie wie dlaczego przybyła do Los Angeles z Vancouver. W Mieście Aniołów nigdy nie była; nie miała tam ani przyjaciół ani znajomych.

Hotel Cecil wybudowano w latach 20-tych w pobliżu obszaru Skid Row. W 1985 roku mieszkał w nim notoryczny seryjny morderca Richard Ramirez, "Nocny łowca", który zamordował 13 osób. Wynajmował pokój na najwyższym piętrze płacąc 14 dolarów za noc. Inny seryjny morderca Jack Unterweger zabił 3 prostytutki w LA - nocował w tym samym hotelu! W hotelu Cecil zdarzały się przypadki samobójstw i morderstw np. 12 października 1962 roku 27-letnia Pauline Otton wyskoczyła z dziewiątego piętra po kłótni z mężem. I wylądowała na 65-letnim Georgu Giannini (miał facet pecha w trakcie spaceru). Oboje zginęli. Plotka mówi też, że w hotelu nocowała Czarna Dahlia, Liz Short na dzień przed jej makabryczną śmiercią w 1947 roku. Sprawa Elisy Lam ździebko przypomina też japoński horror "Dark Water" (2002) Hideo Nakaty (odnalezienie zwłok w zbiorniku wodnym, winda, która nie działa tak jak powinna). Podobno na krótko po znalezieniu zwłok Elisy Lam w Skid Row miały miejsce przypadki tuberkulozy, za którą odpowiada Mycobacterium tuberculosis. Co znamienne, test diagnostyczny uryny i flegmy na wykrycie prątka gruźlicy nosi nazwę LAM-ELISA. Niesamowite. Elisa cierpiała na zaburzenia bipolarne (gwałtowne wahania nastroju od radości po głęboką depresję). Jak natomiast dostała się na dach i do zbiornika, skoro obszar ten był chroniony alarmem? Jak zamknęła pokrywę cysterny od wewnątrz? No i dlaczego zachowywała się tak dziwnie w windzie i poza nią? Czyżby pod wpływem stresu ogarnęły ją halucynacje?

Elisa Lam Video do obejrzenia tutaj. Miłych snów!

https://www.youtube.com/watch?v=3TjVBpyTeZM

Być może słowa Elisy Lam na jej blogu/tumblr sprzed 11 miesięcy okazały się profetyczne. Ktoś ją prześladował? Bała się kogoś?

I’m going out tonight
I really hope no creeper comes near me
Seriously though
those Italian and Mexican guys go after you STRONG
Show the slightest inclination and they hound you

http://nouvelle-nouveau.tumblr.com/post/41581697593/im-going-out-tonight-i-really-hope-no-creeper


EDIT w listopadzie 2015 roku: Prowadzący sprawę śmierci Elisy Lam detektyw Wallace Tennelle twierdzi że cierpiąca na zaburzenia bipolarne Elisa przestała brać leki i w takim stanie odnalazła drogę na dach hotelu i dotarła do zbiornika wodnego. Jego zdaniem nie zamierzała popełnić samobójstwa i należy też wykluczyć udział osób trzecich (w końcu takie osoby powinny gdzieś zostawić odciski palców czy ślady DNA, a nic takiego nie znaleziono). Prywatne rzeczy Elisy m.in. jej laptop pozostawiła w zajmowanym pokoju, tak więc zapewne zamierzała do niego wrócić. Dość powiedzieć, że zagadkowa śmierć Elisy Lam stała się inspiracją dla piątego sezonu "American Horror Story".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz